ISTRAŽIVANJA
Kako profitirati kao sudionik globalnog lanca vrijednosti: uloga sourcinga poslovnih funkcija
Nikola Sunjka
15 min
Suvremeno poslovanje i podjela rada dominantno se odvijaju na međunarodnoj razini preko globalnih lanaca vrijednosti (GVC). I dok glavnu riječ vode multinacionalne i transnacionalne kompanije, mogu li i hrvatska poduzeća imati koristi od uključivanja? Recentno provedeno istraživanje pokazuje da su koristi za naša poduzeća značajne i ovise o dva čimbenika: tipu upravljanja globalnim lancem vrijednosti i vrsti sourcinga (premještanja poslovnih funkcija u inozemstvo).
GVC i sourcing
Globalni lanci vrijednosti (u daljnjem tekstu „GVC“) povezuju kupce, poduzeća i zaposlenike diljem svijeta te zemljama u razvoju često omogućuju sudjelovanje u globalnoj ekonomiji. Ovi lanci uključuju sve zadatke koji su potrebni da bi se proizvod isporučio kupcu, uz uvjet da se zadatci prostiru na području od barem dviju zemalja. Poduzeća upravljaju ovim lancima putem kontrole nad drugim poduzećima sudionicima u lancu, razmijenjenim dobrima te raspodjelom stvorene vrijednosti. Tako neka od njih zauzimaju vodeću ulogu u lancu zadržavajući velik dio dodane vrijednosti i kontrole nad procesima (npr. poduzeće Apple u lancu proizvodnje iPhonea), a druga su sljedbenici u lancu i izvršavaju zadatke po naputku vodećeg poduzeća (npr. dalekoistočni sastavljači iPhonea).
Uz prethodno navedene strukturirane odnose među poduzećima, postoje i manje strukturirani odnosi gdje se kooperacija odvija na temelju dobre suradnje i povjerenja (npr. strateška partnerstva) ili se pak radi o standardiziranim transakcijama (npr. obavljanje generičkih poslovnih zadataka od strane različitih partnera i dobavljača). Drugim riječima, s obzirom na karakteristike transakcija i postojanje asimetrije moći u odnosu među poduzećima u lancu, možemo razlikovati strukturirane i nestrukturirane tipove upravljanja GVC-ima. Kao što ističu Gereffi i suradnici, ovi tipovi se dodatno dijele na hijerarhijske, zarobljeničke, odnosno modularne i tržišne.
Poduzeća mogu sudjelovati u GVC-ima na više načina, i to putem jednokratnih transakcija, osnivanja inozemnih podružnica, zajedničkih pothvata, licenciranja, podugovaranja i međunarodnog sourcinga. Upravo je međunarodni sourcing tradicionalno u fokusu istraživanja koja se bave upravljanjem GVC-ima, a odnosi se na praksu prebacivanja poslovnih zadataka, odnosno poslovnih funkcija, izvan granica vlastite zemlje. To može uključivati prebacivanje proizvodne funkcije, ICT funkcije, administrativnih funkcija te drugih poslovnih zadataka u zemlje s nižim troškovima rada ili specijaliziranom radnom snagom. Poznati su slučajevi sourcinga proizvodnje iz SAD-a u Jugoistočnu Aziju kod proizvođača sportske obuće (npr. Nike) ili prebacivanja zadataka pozivnih centara iz zapadne Europe i SAD-a u Indiju (npr. British Airways).
Primjena strategije sourcinga omogućuje kompanijama povećanje konkurentnosti, smanjenje troškova, povećanje fleksibilnosti poslovanja, fokus na vlastite ključne kompetencije i pristup stručnom znanju i resursima koji nisu dostupni u njihovoj zemlji. Pri donošenju odluke o međunarodnom sourcingu menadžeri poduzeća se pitaju kako će ona utjecati na poslovne rezultate, za što je važno znati i kakav će tip upravljanja imati GVC u koji njihova poduzeća ulaze. Neke od odgovora na pitanje o utjecaju na poslovne performanse moguće je pronaći u rezultatima istraživanja provedenog u sklopu doktorske disertacije obranjene u svibnju 2023. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Spomenuto empirijsko istraživanje obuhvatilo je više od 100 poduzeća koja djeluju u Republici Hrvatskoj. Njihovim su menadžerima anketnim upitnikom postavljena pitanja o sudjelovanju u GVC-ima preko međunarodnog sourcinga, a utvrđene upravljačke prakse su vrednovane i stavljene u odnos s objektivnim performansama poduzeća prikupljenima iz službeno objavljenih financijskih izvještaja.
Mogući oblici sourcinga temeljnih poslovnih funkcija
Pretpostavimo da ste menadžer poduzeća u hrvatskoj ICT industriji koje se bavi razvojem softvera i želite poboljšati poslovne rezultate. Odlučili ste da je prebacivanje dijela poslovnih zadataka u poduzeća koja posluju izvan Republike Hrvatske primamljiva opcija. U dosadašnjoj se praksi pokazalo da pri donošenju odluke o sourcingu (temeljnih ili pomoćnih) poslovnih funkcija imate četiri opcije, tj. postoje četiri situacije s različitim utjecajem na poslovne rezultate.
Situacija 1: Sourcing temeljnih funkcija u GVC-ima sa strukturiranim tipovima upravljanja
Vaše iskustvo u ICT sektoru pokazalo je da postoje inozemna poduzeća koja mogu efikasnije i jeftinije izvršiti dio zadataka razvoja softvera. Međutim, ne želite izgubiti dio ključnih kompetencija poduzeća tako da zadatke koji sadrže spomenute kompetencije prebacite potencijalnim konkurentima. Stoga, odlučujete se na prebacivanje ICT zadataka u poduzeće nad kojim zadržavate dio kontrole, primjerice, u vlastitu podružnicu u drugoj zemlji. Prije donošenja ove odluke detaljno ste istražili kakav utjecaj na poslovne rezultate možete očekivati. Zaključili ste da možete očekivati pozitivan učinak na financijske pokazatelje, i to osjetno veću tekuću likvidnost i povrat na imovinu te zamjetno bolje pokazatelje zaduženosti i brži obrtaj ukupne imovine ako izvršite sourcing temeljne poslovne funkcije u GVC-ima sa strukturiranim tipom upravljanja u usporedbi s poduzećima koja taj sourcing ne provode. Pritom, nećete izgubiti ni potencijal za rast jer ste zadržali svoje ključne kompetencije.
Situacija 2: Sourcing temeljnih funkcija u GVC-ima s nestrukturiranim tipovima upravljanja
Slično je mišljenje imala Vaša kolegica i prijateljica Ivana, direktorica u konkurentskom poduzeću. S obzirom na to da njezino poduzeće zbog prepreka u vidu inicijalnih kapitalnih ulaganja nema inozemnu podružnicu ili poduzeće u inozemstvu pod svojom kontrolom, ona je odlučila prebaciti dio ICT zadataka u nepovezano poduzeće. Posljedično, izgubila je dio kontrole nad zadatcima koji sadrže ključne kompetencije njezina poduzeća, a suprotno Ivaninu očekivanju, financijski rezultati u idućoj godini nisu donijeli koristi ni kroz smanjenje troškova niti kroz poboljšanje outputa poduzeća.
Situacija 3: Sourcing pomoćnih funkcija u GVC-ima sa strukturiranim tipovima upravljanja
Iduće godine, s obzirom na to da niste zadovoljni s kvalitetom obavljenih računovodstvenih zadataka u poduzeću, odlučili ste se za dobavljača računovodstvenih usluga. Kako Vaše poduzeće posluje u ICT branši, računovodstveni zadatci spadaju u pomoćne zadatke, odnosno pomoćne poslovne funkcije. U prošlosti se pokazalo da je prebacivanje ICT zadataka u Vašu inozemnu podružnicu imalo pozitivne rezultate na poslovanje, stoga ste isto odlučili učiniti i kod prebacivanja računovodstvenih zadataka. Posljedično, Vaše poduzeće danas ostvaruje kudikamo snažniji rast poslovnih prihoda jer ste se imali više resursa za fokusiranje na temeljne ICT zadatke svog poduzeća. Istovremeno, možete očekivati znatno niži trošak plaća jer ste prebacivanjem poslovnih zadataka u inozemstvo smanjili broj zaposlenika u računovodstvenom odjelu.
Situacija 4: Sourcing pomoćnih funkcija u GVC-ima s nestrukturiranim tipovima upravljanja
Direktorica Ivana, poučena negativnim iskustvom kod prebacivanja temeljnih zadataka u nepovezana poduzeća, odlučila je detaljno istražiti na koji je način moguće ostvariti bolje poslovne rezultate „izbacujući“ računovodstvene zadatke iz svog poduzeća. Polazeći od vlastitog iskustva, savjetovali ste joj da, ako želi ostvariti veći rast prihoda, prebaci računovodstvene zadatke u partnersko poduzeće s kojim ste snažno ugovorno povezani. Međutim, Ivana je fokusirana samo na poboljšanje produktivnosti poduzeća, koju primarno želi ostvariti smanjenjem troškova zaposlenika. Stoga je, odlučila pronaći generičkog dobavljača računovodstvenih usluga na inozemnom tržištu po kriteriju najjeftinije ponude. Rezultati na kraju iduće godine opravdali su ovu odluku, potvrđujući da je njezino poduzeće postalo neusporedivo produktivnije u odnosu na razdoblje kada su računovodstvene zadatke obavljali njezini zaposlenici.
Učinci sudjelovanja u globalnim lancima vrijednosti
Na ponuđenim primjerima iz ICT sektora vidimo da sudjelovanje u GVC-ima, koji sadrže povezana poduzeća ili poduzeća pod ugovornom kontrolom (strukturirani tip upravljanja), može donijeti pozitivne financijske rezultate. Sourcing temeljnih funkcija u poduzeća pod kontrolom u drugoj zemlji može poboljšati financijske pokazatelje, a sourcing pomoćnih funkcija u istu vrstu poduzeća oslobađanjem kapaciteta može dovesti do snažnijeg rasta i smanjenja troška plaća.
S druge strane, prema rezultatima provedenog primarnog istraživanja među hrvatskim poduzećima, sourcing u nepovezana poduzeća ne donosi mnogo pozitivnoga za poduzeće, kao što je prikazano u Ivaninu slučaju. Doista, jedino se pri sourcingu pomoćnih poslovnih zadataka u GVC-ima s nepovezanim poduzećima može očekivati bolja produktivnost.
Dakle, ovisno o vrsti poslovne funkcije čiji sourcing provodite, kao i odabiru željena tipa upravljanja GVC-om, možete očekivati različit (pozitivan) utjecaj na poslovne rezultate. Međutim, osim prethodno navedenih pozitivnih utjecaja na poslovne rezultate, potrebno je uzeti u obzir i potencijalne negativne utjecaje na poslovanje, poput produljenja rokova isporuke, povećanih troškova dobavljača ili otežana prijenosa usluga uzrokovanih kulturološkim i jezičnim barijerama. Kako biste bili sigurniji u moguće ishode poslovne odluke o međunarodnom sourcingu poslovne funkcije, važno je prije toga provesti detaljnu analizu i pažljivo razmotriti koje su vrste upravljanja GVC-ima najprikladnije za postizanje visokih poslovnih rezultata. U suprotnom, riskirate da poput gusaka u magli srljate u nemirne poslovne vode.
O istraživanju
Anketno istraživanje sjedinjenog djelovanja upravljanja globalnim lancima vrijednosti i međunarodnog sourcinga poslovnih funkcija na performanse poduzeća provedeno je u sklopu doktorske disertacije autora članka. Uzorak je sačinjavalo 107 hrvatskih poduzeća iz različitih sektora poslovanja. Većinom su obuhvaćene srednje velike i velike organizacije (57% poduzeća u uzorku), postojanja od 11 do 30 godina (64%) i koje su u pretežno domaćem vlasništvu (54%). Ispitanicima su postavljena pitanja o prisutnosti međunarodnog sourcinga u vlastitom poslovanju. Ako je odgovor bio pozitivan, postavljena su dodatna pitanja o vrsti poslovne funkcije čiji se sourcing provodi te o tipu upravljanja globalnim lancem vrijednosti u kojem poduzeće sudjeluje.
Više poduzeća u uzorku provodilo je sourcing temeljne (53%) nego pomoćne poslovne funkcije, a poslovne funkcije čiji je sourcing najčešće izvršen u uzorku poduzeća bile su proizvodnja dobara (23%) te informacijska i komunikacijska tehnologija (22%).
Što se tiče tipova upravljanja GVC-ima kod promatranih poslovnih subjekata, više poduzeća sudjeluje u GVC-ima s nestrukturiranim (60%) nego strukturiranim tipovima upravljanja. Ovo se može objasniti činjenicom da nema mnogo multinacionalnih poduzeća u hrvatskom vlasništvu, stoga manji broj poduzeća ima mogućnost sourcinga u vlastitu inozemnu podružnicu. Dodatno, ovim empirijskim istraživanjem je ispitan i utjecaj međunarodnog sourcinga i sudjelovanja u GVC-ima s različitim tipovima upravljanja na opće performanse poduzeća (godišnji rast poslovnih prihoda i trošak plaća), financijske pokazatelje i produktivnost.
Slika 1. Odnos međunarodnog sourcinga poslovne funkcije prema tipu upravljanja globalnim lancem vrijednosti i poslovnih performansi
IZVORI I PREPORUKA
· Gereffi, G., Humphrey, J. i Sturgeon, T. (2005). The governance of global value chains. Review of International Political Economy, 12(1), 78-104.
· Hernández, V. i Pedersen, T. (2017). Global value chain configuration: A review and research agenda. BRQ Business Research Quarterly, 20(2), 137-150.
· Kano, L., Tsang, E. W. K. i Yeung, H. W. C. (2020). Global value chains: A review of the multi-disciplinary literature. Journal of International Business Studies, 51(4), 577-622.
· Matić, I. i Sunjka, N. (2022). A Bibliometric Analysis of the Global Value Chain Research Field. Management: Journal of Contemporary Management Issues, 27(2), 221-245.
· Sunjka, N. (2023). Sjedinjeno djelovanje upravljanja globalnim lancima vrijednosti i međunarodnog sourcinga poslovnih funkcija na performanse poduzeća. Doktorska disertacija. Split: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu.
· Sunjka, N. i Papadopoulos, G. (2022). International sourcing, business functions and global value chains. In Statistics Explained.
Nikola Sunjka je statistički koordinator u Eurostatu i doktor ekonomskih znanosti u području organizacije i menadžmenta. Posjeduje bogato iskustvo rada na supervizorskim i koordinatorskim pozicijama u Europskoj komisiji i Europskom parlamentu. Posljednjih nekoliko godina sudjeluje u izradi i zadužen je za koordinaciju najveće ankete globalnih lanaca vrijednosti – GVC Survey.